klíč k Vašemu bezpečí
Trezorů všech možných kategorií, bezpečnostních tříd i velikostí je na trhu opravdu velmi široká nabídka. Na každé Vaše přání je možné doporučit vhodný trezor. Proto je velmi důležité, abyste měli představu, co si budete do trezoru ukládat, k čemu primárně bude trezor sloužit. Důležité je i nechat si rezervu pro budoucí potřeby, které zákonitě velmi brzy přijdou. (Poradíme Vám přímo na prodejně nebo volejte 731 145 509.)
nábytkový nebo stěnový
klíč, mech. růžici, elektronický zámek
1. Nejdůležitější věc je – a na to je opravdu potřeba dát velký pozor – aby byl trezor certifikovaný do bezpečnostní třídy. Musí být označen certifikačním štítkem. Měl by být odzkoušený akreditovanou zkušební laboratoří a certifikovaný dle českých a evropských norem. Certifikáty jsou akceptovány ve všech členských zemích EU.
Trezory jsou certifikovány do bezpečnostních tříd 0 – XIII a platí čím vyšší třída, tím vyšší bezpečnost. V běžném životě se můžete setkat s trezory 0.-IV. bezpečnostní třídy. Technické vlastnosti trezorů a jejich rozdělení jsou upraveny normou ČSN EN 1143-1.
2. Zamyslete, jaký uzamykací systém Vám bude vyhovovat. Trezor můžete odemykat trezorovým klíčem, můžete mít mechanickou kódovací růžici nebo elektronický zámek. Doporučujeme kupovat certifikované trezory s certifikovanými zámky
– ZÁMEK NA KLÍČ
– MECHANICKÝ KÓDOVACÍ ZÁMEK
– ELEKTRONICKÝ ZÁMEK
— elektronický zámek napojený na stávající EZS s tichým alarmem
Trezor si většinou kupujeme jednou za život :-). Jeho výběr nám tak proto může připadat složitý.
Výběr trezoru ale není až tak problematický.
Je pouze velmi důležité vědět, k čemu trezor budete potřebovat, jaké věci do něj budete ukládat a jak chcete trezor uzamykat. Od toho se výběr toho správného trezoru odvíjí.
Řadíme sem nábytkové trezory (a sejfy), které se navzájem liší velikostí, konstrukcí, vnitřním vybavením a použitými zámkovými mechanismy. Nábytkové trezory je možné instalovat „kdekoli“. Malé lze umístit skrytě do nábytku, velké trezory mohou doplnit interiér místnosti. Doporučujeme vždy trezory umístit tak, aby nebyly běžně viditelné.
Nábytkové trezory se musí kotvit do zdi nebo do země pomocí kotvící techniky, aby byla splněna podmínka certifikátu do bezpečnostní třídy. Výhodou nábytkových trezorů je jejich mobilita, lze je libovolně přestěhovat. Atypické trezory na míru, trezory s vyšší bezpečnostní třídou, repasované prvorepublikové trezory lze zabudovat do podlahy, do zdi dle individuálních pžadavků klientů.
Trezory do zdi poskytují jeden z nejvyšších stupňů ochrany (samozřejmě podle bezpečnostní třídy trezoru). Konstrukčně mají dveře jako trezory nábytkové, zbytek trezoru tvoří většinou jednoplášťová konstrukce, ale pokud jsou v souladu s atestem zazděny do zdi, jsou nenápadné a velmi bezpečné.
LEGISLATIVU zabezpečení zbraní řeší detailně zákon o uchovávání zbraní – Zákon č. 119/2002 Sb. (poslední novelizace č. 222/2017 Sb.).
Trezory a sejfy na zbraně slouží k bezpečnému uložení zbraní a střeliva. I když splňují požadavky pro uchovávání zbraní a střeliva podle výše zmíněného zákona č. 119/2002 Sb., tak si musíme uvědomit, že jsou to požadavky pouze minimální, které nekryjí majetkovou hodnotu těchto zbraní.
PARADOXEM MŮŽE BÝT, ŽE TREZORY NEBO SEJFY NA ULOŽENÍ ZBRANÍ SPLNÍ LEGISLATIVNÍ PŘEDPISY A POŽADAVKY, KTERÉ UKLÁDÁ ZÁKON, ALE NEMUSÍ UŽ SPLŇOVAT POŽADAVKY NA ZABEZPEČENÍ MAJETKU OD POJIŠŤOVEN!!
Trezorový zámek na klíč je pravděpodobně u trezorů nejvíc rozšířený zámek, kdy má uživatel trezorový motýlový klíč, kterým trezor odemyká. Je důležité mít neustále 2 klíče k dispozici. V případě, že by se jeden klíč ztratil nebo poškodil tak, že už nebude odemykat, je potřeba si okamžitě nechat přidělat duplikát klíče. V situaci, kdy zůstává poslední klíč a něco se stane i s ním, do trezoru se v danou chvíli nedá dostat jinak než odborným zásahem. Klíč je důležité chránit i před pády, protože je přesně vyřezán a může se poškodit. Je také vhodné trezorový klíč nenosit na klasickém klíčovém svazku. Žijeme v 21. století – tento klíč stačí vyfotit a existují řezací stroje trezorových klíčů, které dokážou vyrobit klíč i podle fotky.
Jedinou nevýhodou tohoto trezorového zámku na klíč je, že se musíte starat o trezorový klíč. Trezorový klíč má pochopitelně stejnou hodnotu, jako uschovávané věci uvnitř trezoru. Tyto klíče nelze vytáhnout při odemčených dveřích ze zámku, je to opatření proti zavření trezoru s klíči uvnitř.
Oproti předchozímu trezorovému zámku na klíč má mechanický kódovací zámek (kombinační zámek) výhodu, že se majitel nemusí starat o bezpečné uložení klíčů. Kód, kterým je zámek odemykán, ovšem na druhou stranu nesmí být zapomenut, jak se občas stává. Při potřebě změnit tento kód lze zámek pomocí kódovacího klíče velice jednoduše překódovat.
Odemčení zámku – otáčením růžice nastavujete správnou číselnou kombinaci a při posledním otočení dojedete na „doraz“ a zámek je odemčen. Tento zámek není složitý na ovládání, ale je třeba trocha cviku a přesnosti pro zdárné otevření.
Nevýhodou je nepatrně delší doba odemčení zámku (řádově 15-30 sekund).
Používání elektronických zámků je velice pohodlné. Oproti předchozím dvěma zámkům je nejkomfortnější a nejrychlejší. Stačí zadat 6-ti místnou kombinaci čísel a otočit klikou (madlem). Po zavření dveří a otočení kliky na drouhou stranu je trezor uzamčen. Přístupový kód lze kdykoliv změnit někým, kdo zná „master kód“. Tyto zámky jsou nejčastěji napájeny 9V baterií a vždy musí jít odemknout i v případě úplného vybití baterie. Buďto je baterie přístupná z vnějšku trezoru nebo jsou z venku u klávesnice kontakty pro připojení náhradní baterie.
Trezory a sejfy se liší konstrukcí. Na první pohled nemusí být rozdíly jednoznačně patrné, ale konstrukčně je mezi nimi rozdíl diametrální. Sejfy jsou většinou jednoplášťové (max. dvouplášťové) ocelové schránky s trezorovým zámkem. Jak je vidět na videu výše, necertifikované sejfy navozují opravdu jen falešný pocit bezpečí a jistoty.
U certifikovaných sejfů ale máte alespoň jistotu, že se do nich nedostanou děti bez klíčů a že je zloděj bez speciálního nářadí neotevře, aniž by udělal hluk.