F.A.Q.

odpovědi na  Vaše otázky

f.a.q.
často kladené dotazy

Pokusíme se odpovědět na Vaše velmi často pokládané otázky, pokud zde nenajdete odpověď, obraťte se přímo na nás.

Cylindrickou vložku měříme vždy od středového šroubu a je pro nás důležitý rozměr (b) a rozměr (c). Rozměr (b) bývá většinou odlišný od rozměru (c). Správná velikost vložky se určí změřením vzdáleností (a), (b) a (c), jak je patrno na obrázku…

(a) – tloušťka dveří
(b) – vzdálenost mezi upevňovacím šroubem cylindrické vložky a vnější hranou kování z vnější strany dveří
(c) – vzdálenost mezi upevňovacím šroubem cylindrické vložky a vnější hranou kování z vnitřní strany dveří

Spojením rozměrů (b) a (c) získáte požadovanou velikost cylindrické vložky – např. 29/35mm.

jak zaměřit cylindrickou vložku

jak zaměřit cylindrickou vložku

Výměna se doporučuje zpravidla po 5-10 letech provozu podle četnosti otevírání. Důvodem je nejen fyzické opotřebení, ale i možné zastarání a překonání bezpečnostních ochranných prvků. Při poškození je nutné vyměnit vložku ihned. 

Servis cylindrické vložky závisí na prostředí, kde je umístěná, doporučujeme minimálně 1x za rok použít mazadlo, např. FAB mazadlo plus.

Ano, vložku je možné přestavět na jiný klíč. Zvažte, jestli už Vaše vložka není zastaralá a nebylo by lepší koupit novou. Na prodejnách Vám ochotně poradí.

Ano, nejen vložku, ale i např. visací zámek, přídavný zámek atd.

Sjednocený/společný uzávěr „SU“ znamená přestavění vložek na jeden klíč: jedním klíčem potom odemknete např. hlavní vchod, sklep, půdu, garáž, visací zámek u zahrady atd. Místo několika klíčů na svazku máte pouze jeden.

Je třeba odlišovat bezpečnostní kartu (legislativně chráněné klíče) a kartu identifikační (klíče bez legislativní ochrany). V případě klíče s legislativní ochranou není možné bez bezpečnostní karty klíč přidělat.

Obrátit se na nás. Pomůžeme vám s bezklíčovým otevřením zámku a zajístíme urgentní výměnu nové vložky.

Bumping nebo také bumpkey method nebo SG metoda je nedestruktivní dynamická metoda „NDM“ k překonání cylindrické vložky. Nedestruktivní metodou se nazývá proto, že její použití nemusí být na zámku příliš patrné (jako je tomu např. u zámku odvrtaného). Tato metoda vyžaduje speciální klíč pro každý druh cylindrické vložky a každý existující profil. K překonání zámku je potřeba jisté dávky zručnosti. I tak je překonání otázkou velké náhody.
Tento způsob překonání cylindrické vložky existuje již asi 50 let. Zprávy o ní se objevují účelově v různě dlouhých periodách a díky výše uvedenému zase upadají v zapomnění. Výrobci vložek se snaží být o krok napřed – proto tato metoda byla v roce 2002 zahrnuta do podmínek certifikace. Byli jsme v tomto směru jediní v Evropě, okolní státy na tuto metodu výrobky necertifikovali a ani technicky neupravovali. NDM lze v ojedinělých případech otevřít starší zámky, případně ty, které nemají žádné ochranné prvky. Proti NDM je možné se chránit zakoupením certifikované cylindrické vložky. Cylindrické vložky se totiž v ostatních evropských zemích certifikují pouze dle normy EN 1303. V České republice je základem certifikace bezpečnosti cylindrických vložek a odvozených výrobků moderní evropská norma ČSN P ENV 1627, která navíc stanovuje parametry certifikace cylindrických vložek proti různým metodám překonání (odvrtání, vyhmatání, atd.).

Máte OPRAVDU dostatečně zabezpečený byt nebo dům?

poradíme vám, jak si správně zabezpečit majetek