TREZORY

Ačkoliv se investice do trezoru může zdát jako zbytečná a drahá, není tomu tak. Koupí trezoru investujete nejenom do zabezpečení Vašich cenností, ale zároveň získáváte pocit bezpečí. I když jste daleko na dovolené, nemusíte mít strach, že se v případě loupeže ztratí Vaše cennosti, peníze, dokumenty… Věřte, že většinu zlodějů trezor nemile překvapí. Zvlášť pokud je řádně přikotven nebo zazděn.
Investice do spolehlivého a kvalitního trezoru v 1. bezpečnostní třídě může vyjít zhruba na 10 000 Kč. Netvrdíme, že je to malá částka, ale bereme trezor v dnešní domě jako samozřejmou součást domácnosti jako televizi nebo pračku. Kolik jste si v životě koupili ledniček? A kolik trezorů? Na rozdíl od elektroniky může být kvalitní trezor investicí na celý život, která Vám zaručí bezpečí.


SEJFY

Sejfy jsou bezpečnostní schránky jednoplášťové nebo dvouplášťové konstrukce. Na rozdíl od trezorů neposkytují takovou úroveň zabezpečení, ale jejich výhodou je velikost a hmotnost. Na rozdíl od trezorů může být sejf několikanásobně lehčí, než trezor se stejnou velikostí. Na trhu je nepřeberné množství sejfů od těch nejmenších, do kterých se vejde papír formátu A5, až po sejfy dvoukřídlé, respektive skříně.


NÁBYTKOVÉ TREZORY

Nábytkové trezory určené k postavení a přikotvení. Na rozdíl od trezorů stěnových, tyto trezory není potřeba zazdívat do předem připravené díry ve zdi. Standardně bývají v těchto trezorech připravené kotevní otvory, kterými se trezor kotví buď do podlahy, nebo do stěny. V bezpečnostních třídách 1 a 2 poskytují adekvátní ochranu pro domácí, ale i firemní využití.

STĚNOVÉ TREZORY

Stěnové trezory, aneb trezor „ukrytý za obrazem“. Určené pro zabudování do zdi. V případě stěnového trezoru je třeba mít připravenou díru ve stěně, do které se bude trezor zazdívat. Výsledkem bude minimálně viditelný trezor s přední stranou v rovině se stěnou. Ideálním stav je trezor zakrýt závěsem nebo obrazem, aby nebyl vůbec viditelný.


Jak vybírat trezor

V první řadě je třeba vědět, co budete do trezoru ukládat a orientačně odhadnout hodnotu obsahu trezoru. Na základě toho se vybírá bezpečnostní třída trezoru dle normy ČSN EN 1143-1, která stanovuje 14 bezpečnostních tříd trezorů. Tato třída (a další třídy dle českých nebo zahraničních norem) stanovují bezpečnost/odpor trezoru v případě pokusu o vloupání.

Umístění trezoru je další věcí, která je třeba promyslet. Stěnové trezory, jak již název napovídá, se zazdívají do stěny, kde je třeba mít otvor pro trezor cca o 5-10 cm větší, než jsou jeho rozměry. A to z důvodu správného zabetonování.
Nábytkové trezory je možné umístit prakticky kamkoliv. Nemusí být umístěny v nábytku, avšak je rozumné dát trezor do míst, kde nebude ostatním zbytečně na očích. Důležité je uvědomit si, že se nábytkové trezory kotví do podlahy nebo do stěny. Proto je třeba mít zjištěno, že v daném místě nevedou nikde žádné trubky nebo rozvody.

Dalším kritériem při volbě trezoru je jeho velikost. Důležité jsou nejen vnější rozměry trezoru, ale i rozměry vnitřní. Dostáváme se opět k prvnímu bodu – co se do trezoru bude ukládat. Pokud budete do trezoru ukládat papíry A4 nebo šanony, přizpůsobte výběr trezoru i vnitřním rozměrům, aby se dané předměty dovnitř bezproblémově vešly.

Volit můžete i mezi typem uzamčením trezoru. Trezor v určité bezpečnostní třídě musí být osazen odpovídajícím certifikovaným zámkem nebo zámky. Existují tři typy zámků, kdy každý má svá specifika, svá pro i proti. Základním zámkem je zámek mechanický klíčový s takzvaným motýlkovým klíčem. Rychlost odemčení zámku je velmi vysoká, stačí otočit klíčem, popřípadě madlem a trezor je odemčený. Na druhou stranu je třeba dávat pozor na klíče, aby zbytečně nepadaly na zem, neničily se a nedocházelo ke zbytečnému opatření. Také je důležité klíč někde schovat, aby nebyl v blízkosti trezoru. Náhradní klíč nikdy nenechávat v trezoru!

Mechanický kombinační zámek s kódovací růžicí naopak nepotřebuje žádný klíč. Stačí „natočit“ správnou číselnou kombinaci, kterou se zámek odemkne. Tyto zámky se vyznačuji velkou spolehlivostí a skoro nemožností zničení uživatelem. Není třeba schraňovat klíče, ale odemknutí trezoru chvilku trvá (řádově desítky sekund). Určitě máte v povědomí filmy, kdy se hrdinovi podaří tento zámek odemknout s pomocí lékařského fodendoskopu. Zámek vážně necvaká ani nevydává žádné zvuky a tyto scény jsou pouze výmyslem scénáristů J.

Posledním typem jsou zámky elektronické. Opět se jedná o certifikované zámky od renomovaných firem (např. LaGard, NL Lock), které nejdou jednoduše překonat. Pro odemčení je třeba pouze zadat obvykle šestimístnou číselnou kombinaci, po jejímž zadání je zámek odemčen. Odemčení je otázkou 3 sekund. Zámky jsou elektronické, je třeba dávat pozor, aby se do nich nedostala voda – např. při zazdívání stěnového trezoru. Pokud je baterie v zámku slabá, klávesnice automaticky upozorní pípáním. I poté, pokud by se baterie vybila úplně, vždy je možnost použít baterii z venku trezoru. Buď je zámek vybaven místem pro baterii z venku, nebo má klávesnice vnější kontakty pro přiložení baterie nové.

shares